Oferta lokalna

 

Oferta lokalna

Kraina Smaku usytuowana jest w cichej i spokojnej części Zakopanego. W bezpośrednim sąsiedztwie Potoku Olczyskiego, którego szum przy otwartym oknie usypia do snu, a w ciągu dnia pozwala się relaksować podczas opalania.

To doskonała baza wypadowa do górskich wycieczek, wspinania, wyjazdów rowerowych oraz nordic walkingu. Zimą oczywiście to świetna baza narciarska, w okolicy znajduje się kilkanaście wyciągów oraz kilka tras biegowych. Z naszego pensjonatu rozpościera się przepiękny widok na panoramę gór z górującym GIEWONTEM.

Olcza usytuowana jest we wschodniej części Zakopanego, między Bachledzkim Wierchem i Antałówką z jednej strony, a Olczańskim Wierchem i Cyrhlą z drugiej. Od południa Olcza sąsiaduje z zakopiańską dzielnicą Bystre i Tatrami, z którymi łączy ją Potok Olczyski. Wypływa on z Wywierzyska Olczyskiego na Polanie Olczyskiej, płynie przez całą Olczę i wpada do Zakopianki na Ustupie. Północną granicę Olczy stanowi szosa, łącząca Zakopane z Nowym Targiem tzw zakopianka.

Olcza ma w zasadzie jedną ulicę, biegnącą przez całą osadę z południa na północ. Nosi ona nazwę Droga do Olczy. Adresy jednakże wyznaczają osiedla - dawne siedziby rodów góralskich, od których osiedla biorą swe nazwy; od południa są to: Pardałówka, Zajączyniec, Oberconiówka, Huty, Mrowce, Gawlaki, Piszczory, Janosówka, Walkosze, Galicówka, Topory, Stary Młyn, Klusie, Stachonie, Rybkówka, Wojdyły, Frączkówka, Ustup. Od wschodu do Olczy przylegają osiedla: Hrube Wyżnie i Niżnie, Toporowa Cyrhla, Wyskówki i Zoniówka.

Na Olczy mieszka ok. 1800 osób. Zdecydowana większość z nich to rdzenni górale.