Wypoczynek w Zakopanem to dla większości osób przede wszystkim czas wędrówek po górach. Podczas trekkingu turystom towarzyszy wiele pozytywnych emocji. Nie wolno jednak zapominać, jakie zagrożenia niesie za sobą niesprzyjająca pogoda i nagłe zdarzenia. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi TOPR. Kiedy powstało Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i co trzeba wiedzieć na jego temat?
Historia Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego sięga oczywiście czasów, w których w górach zaczęło pojawiać się coraz więcej turystów. Kolejne osoby odwiedzające takie tereny nie tylko poszukiwały najlepszych restauracji w Zakopanem, ale przede wszystkim potrzebowały wsparcia w niebezpiecznych sytuacjach. TOPR zostało powołane do życia 29 października 1909 roku we Lwowie, a na siedzibę wybrano Zakopane. Pomysłodawcami był generał Wojska Polskiego i taternik Mariusz Zaruski i znany kompozytor będący miłośnikiem tatr Mieczysław Karłowicz.
Na początku ratownicy mieli za zadanie poszukiwanie zaginionych turystów oraz niesienie im pierwszej pomocy w razie potrzeby. Jednak z biegiem lat TOPR stale się rozwijał i unowocześniał metody funkcjonowania. Dzięki temu osoby, które wybierają się na rodzinny wypoczynek do Zakopanego, mogą czuć się coraz bezpieczniej.
Jednym z przełomowych momentów było powstanie ratownictwa powietrznego, które znacząco skraca czas dotarcia do poszkodowanego. Nie sposób nie wspomnieć też o tym, że jednostki dysponują coraz nowocześniejszym sprzętem medyczny, co również wpływa na jakość niesionej pomocy. Poza tym edukacja odbywa się na coraz wyższym poziomie, co z biegiem lat można zauważyć także w przypadku ratownictwa górskiego.