Pobyt w górach wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z wędrówkami po malowniczych szlakach. Jednym z popularniejszych kierunków wybieranych przez Polaków jest Podhale i niezwykle turystyczne Zakopane. Trudno sobie wyobrazić pobyt w górach bez skosztowania tradycyjnych lokalnych przysmaków. Z dzisiejszego wpisu dowiesz się, jakich dań kuchni podhalańskiej warto spróbować.
Oscypek jest jedną z najsłynniejszych potraw Podhala i innych regionów górskich. Popularny wędzony ser z mleka owczego podbił serca Polaków, którzy wielokrotnie po niego sięgają podczas urlopu w górach. Odwiedzając podhalańskie restauracje, często można liczyć na autorską kuchnię szefa, jednak w menu nie może zabraknąć najlepszych dań kuchni podhalańskiej. Jedną z potraw, których trzeba spróbować, jest popularna w Zakopanem zupa, czyli kwaśnica.
Jest przygotowywana na bazie kiszonej kapusty i baraniny lub wieprzowiny. Może być serwowana z ziemniakami albo z chlebem. Kwaśnica idealnie smakuje po zimowych wędrówkach, ponieważ jest rozgrzewająca. Kolejną charakterystyczną potrawą kuchni podhalańskiej jest bryjka. To danie powstaje z mąki, która jest gotowana w osolonej wodzie oraz z omasty, czyli masła albo słoniny. Podczas gotowania bryjki można wykorzystać również mleko albo maślankę.
W tradycyjnej kuchni podhalańskiej nie może zabraknąć również mięs. Oczywiście na stołach najczęściej króluje jagnięcina i baranina. W restauracjach często można spróbować również golonki po góralsku. Rybą, która jest najczęściej serwowana w Zakopanem, jest pstrąg, który zwykle jest podawany w towarzystwie gotowanych ziemniaków i surówki z kapusty.
Wynajmując apartament w Zakopanem, nie można również zapomnieć o tym, aby spróbować moskoli, które są serwowane w większości klimatycznych restauracji. To popularne placki ziemniaczane, które robi się z ugotowanych i utłuczonych ziemniaków oraz mąki i soli, a następnie piecze na blasze. Podczas urlopu nie może zabraknąć również słodkości. Najbardziej znanym deserem na Podhalu są bombolki, czyli kluski drożdżowe polane roztopionym masłem i miodem.