Osobom, które wybierają się na urlop w góry, zwykle zależy na tym, aby spędzić jak najwięcej czasu na wędrówkach i podziwianiu malowniczego krajobrazu. Należy jednak pamiętać o tym, że do gór trzeba podchodzić z należytym szacunkiem – wyjście na szlak podczas niesprzyjających warunków może się skończyć tragicznie. Kiedy lepiej zostać w apartamencie?
Pogoda w górach bywa zaskakująca i potrafi się nagle zmienić. Właśnie dlatego osoby, które wybierają się tam na urlop, powinny zabrać ze sobą stroje i akcesoria na różne ewentualności. Czasami jednak zdarza się tak, że warunki atmosferyczne zmienią się na tyle, że konieczne będzie pozostanie w apartamencie w Zakopanem czy w innej miejscowości. Mowa tutaj przede wszystkim o silnym wietrze. Czasami zdarza się tak, że jego porywy dochodzą aż do 140-150 km/h.
Wówczas trudno utrzymać się na nogach, a pokonywanie szlaków bywa niemożliwe. Ponadto można zostać przygniecionym przez łamane wiatrem gałęzie. Gęsta mgła również okazuje się problematyczna. Chodzi tutaj nie tylko o gorszą widoczność krajobrazów, ale przede wszystkim o utrudnioną orientację w terenie, co jest szczególnie niebezpieczne zimą. Wówczas pojawia się ryzyko pomylenia kierunku wędrówki, a co za tym idzie – trudność w powrocie do bazy noclegowej.
O konieczności pozostania w górskim apartamencie należy pamiętać przede wszystkim w przypadku niesprzyjającej pogody. Jednak odpoczynek może się przydać również po męczącym dniu. Warto ocenić swoje możliwości – czasami udanie się do restauracji regionalnej w Zakopanem i regeneracja będą lepszym rozwiązaniem niż wędrówka po szlakach za wszelką cenę. Wyjazd w góry powinien być bowiem przyjemnością, więc dobrze połączyć aktywności z relaksem.