Bogactwo kulinarne Polski, sprawia, że praktycznie każdy region naszego kraju słynie z innych potraw wigilijnych. Nie inaczej jest na Podhalu, gdzie tradycja regionalna pielęgnowana jest od pokoleń, dzięki czemu do dziś góralskie, bożonarodzeniowe specjały goszczą na świątecznym stole. W poniższym artykule przedstawiamy najbardziej charakterystyczne wigilijne potrawy podhalańskie, których nie spotkasz nigdzie indziej. Zapraszamy do lektury!
Pod Tatrami smaczna kuchnia bożonarodzeniowa nie należy do skomplikowanych – dzięki swojej prostocie i wyważeniu zachwyca każdego, kto jej skosztuje.
Jako postne przystawki górale serwują oprócz zupy grzybowej, także żur z mąki jęczmiennej lub owsianej z fasolą. Ponadto koniecznie na stole wigilijnym musi pojawić się barszcz z kwaszonych buraków z dodatkiem fasoli lub kwaśnica z suszonymi śliwkami.
Podczas góralskiej wigilijnej wieczerzy dominują dania, których głównym bądź jednym z ważniejszych składników są ziemniaki. W tej kwestii prawdziwym przysmakiem są tarcioki (nazywane także kluskami scykanymi lub buktami), czyli tradycyjne podhalańskie kluski wyrobione z tartych ziemniaków i mąki ziemniaczanej, których konsystencja przypomina nieco kluski śląskie – jednak w porównaniu do nich, tarcioki mają bardziej wyczuwalny ziemniaczany smak.
Ponadto z pewnością niepowtarzalnego smaku i popularności nie można odmówić podhalańskim plackom ziemniaczanym, znanym jako moskole, które w odróżnieniu od zwykłych placków wypieka się na blaszce w piekarniku i podaje z bryndzą (twarogiem owczym) lub masłem. Również ciekawym daniem zawierającym ziemniaki, jest kłóta, czyli gotowana kiszona kapusta z grochem i ziemniakami.
Na góralskim wigilijnym stole oprócz kwaśnych i ziemniaczanych potraw nie może także zabraknąć słodkich przysmaków. Prawdziwą gwiazdą wśród nich jest kołatanka – danie na słodko przygotowane z ugotowanej lub nawet lekko rozgotowanej kaszy jęczmiennej z dodatkiem gotowanej brukwi i miodu. Równie ciekawą i smaczną potrawą wigilijną podawaną na Podhalu są kluski z makiem i miodem lub kluski z suszonymi śliwkami.
Kuchnia góralska jest zdecydowanie jedyną w swoim rodzaju. W naszej klimatycznej restauracji tradycyjne dania regionalne (i nie tylko) przygotowujemy z pasją i największą starannością o cudowny smak oraz nienaganny wygląd potraw.